مدرسه عباس قلی خان

مدرسه عباس قلی خان

یکی از ظرفیتهای عظیم توسعه کشور عزیزمان صنعت گردشگری است. ایران با برخورداری از شرایط اقلیمی، جاذبه های مذهبی، طبیعی و تاریخی از جایگاه ویژه ای در این صنعت برخوردار است.

در این مقاله تیم گردشگری هتل رضویه مشهد بنا دارد یکی دیگر از جاذبه های تاریخی و میراث به جای مانده از نیاکان را با عنوان مدرسه تاریخی عباس قلی خان مشهد بصورت خلاصه در ۳ فراز تاریخی در اختیار علاقمندان و میهمانان خود قرار دهد.

فراز نخست، ایجاد:

این مدرسه بعنوان یکی از مدارس قدیمی و نادر خراسان در سال ۱۰۴۸ شمسی به دستور شاه سلیمان صفوی و توسط عباس قلی خان شاملو ساخته و متعاقباً وقف گردیده است.

عباس قلی خان حاکم خراسان بزرگ خود فردی اهل دیانت، فضل و ادب بوده و طی مدت ۳۴ سال حاکمیت، منشاء خدمات متعددی بوده است.

او در راستای توسعه علمی و فرهنگی عامه اقدام به ساخت بنای مدرسه نموده و همچنین به منظور رونق آن و تامین هزینه های طلاب، موقوفات گوناگونی دیگری را مشتمل بر ۷۸ رقبه به این مدرسه اختصاص داده است.

در حال حاضر از مجموع ۷۸ رقبه، حدود ۴۰ درصد آن در کشور افغانستان واقع و از محل الباقی آن فقط ۳ رقبه در اختیار مدرسه می باشد. متاسفانه بقیه موقوفات توسط مردم و نهادهای مختلف تصرف شده است.

فراز دوم، افول:

این مدرسه پیش از انقلاب در اختیار اداره فرهنگ بوده لیکن بعلت فقدان برنامه درسی منظم، تبدیل به خوابگاه طلاب خارجی گردیده بود.

فراز سوم، احیاء:

در سال ۱۳۸۷ بر اساس حکم دیوان عالی کشور، تولیت موقوفه مجدداً به فرزند ارشد نسل هفتم (حاج مرتضی سپهری شاملو) واگذار و پس از مرمت، برابر برنامه های ابلاغی مرکز مدیریت حوزه، پذیرای طلاب در رشته های متداول گردیده است.

مشخصات بنا:
بنای این مدرسه به مساحت حدود ۱۵۰۰ متر مربع بصورت ۴ ایوانی در ۲ طبقه و حدود ۹۰ حجره با حیاطی مستطیل شکل تماماً از آجر ساخته شده است.

مدرسه عباس قلی خان
نمای حجره های مدرسه عباس قلی خان

سر در ایوان ها، رواق ها و حجرات دارای تزئیناتی اعم از کاشی کاری و مقرنس کاری می باشد.
سر در این بنا در فرایند توسعه حرم و تعریض خیابان نواب صفوی بدون تخریب شکل ظاهری به عقب کشیده شده و اکنون در حاشیه ضلع جنوبی خیابان واقع شده است.

مدرسه عباس قلی خان
نمای سر در مدرسه عباس قلی خان

این اثر در سال ۱۳۵۷ به شماره ۱۶۱۷ بعنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

علاقمندان و میهمانان عزیز می توانند در خلال اقامت و دوره رزرو هتل در مشهد پس از هماهنگی با بخش گردشگری هتل و در هر ساعت از روز اقدام به ثبت نام در تور بازدید از اماکن تاریخی اقدام فرمایند.

2 thoughts on “مدرسه عباس قلی خان

 1. admin
  2018-10-31

  مقاله خوبی بود

  Reply
  • M.H Moradi
   2019-05-20

   با سلام و احترام
   از اظهار لطف شما تشکر می شود.
   هتل رضویه

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *