آرامگاه امام زاده یحیی

مقدمه:
یحی ابن زید از نوادگان حضرت زین العابدین (ع) در سال ۱۰۷ هجری قمری متولد شد. نام مادرش ریطه دختر ابوهاشم عبدالله بن محمد حنیفه بوده است. این امام زاده علاوه بر کسب فیض از سرچشمه ولایت و امامت و طی طریق در کمالات معنوی، انسانی شجاع، سلحشور و ظلم ستیز بوده است. فساد عمال حکومتی بنی امیه و کینه خاندان معاویه با اهل بیت رسول گرامی اسلام (ص) موجب درگیری آنان با مرد انقلابی از سلاله پیامبر گرامی حضرت یحی ابن زید بوده است. پس از شهادت پدر بزرگوارشان (زید) آن حضرت به نینوا هجرت و در راستای مبارزه و قیام علیه حکام فاسد اموی با جمعی از یاران خود به مدائن، ری، سرخس و بیهق رفته و در منطقه ای از طوس با لشکریان اموی درگیر و آنان را شکست داد. پس از آن او به سوی هرات و از آنجا به سوی جوزجان حرکت کرد. والی خراسان سپاهی برای مقابله با او فرستاد. در این درگیری که در روستای ارغوی در نزدیکی جوزجان) به مدت ۳ روز روی دارد همه یاران آن بزرگوار به شهادت رسیدند. در عصر روز جمعه ماه شعبان سال ۱۲۵ هجری قمری نیز تیری به پیشانی آن امام زاده فرود و در اثر آن به شهادت رسید. سر مبارک آن بزرگوار را از تن جدا و نزد والی خراسان فرستاند و او نیز سر را بری ولید ابن یزید فرستادند.

موقعیت و مشخصات آرامگاه:
این بقعه متبرکه در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی مشهد و در روستای میامی واقع شده است. زمان ساخت اولین بنای آرامگاه بدرستی مشخص نیست اما بقعه قدیمی آن مستند به کتیبه سنگی پیشانی سر در بنا، در سال ۹۳۷ هجری قمری و مقارن با حکومت شاه طهماسب صفوی ساخته شده است.
مساحت این آرامگاه حدوداً ۲۰۰۰ متر مربع با بقعه ای ۸ ضلعی با ۱۴ ستون و گنبد فیروزه ای دو پوسته با ارتفاع ۱۵ متر از کف آرامگاه و بلندای ۲۵ متر در بیرون به انضمام ایوان ورودی و گلدسته های کوچک می باشد.
بدنه داخلی گنبد با ازاره هایی از سنگ مرمر و سقف آن مزین به آیینه کاری های چشم نوازی می باشد. پیرامون فضای داخلی و بدنه میانی اشعاری در مدح اهل بیت و وصف حضرت علی (ع) و آن امام زاده بر سنگ مرمر سفید بصورت برجسته نقش بسته است.
ضریح مطهر جدید آن در سال ۱۳۷۸ به ابعاد ۳ متر طول، ۲ متر عرض و ۳ متر ارتفاع نصب گردیده است. این ضریح از همه سو دارای پنجره های کوچکی است که از میان آن مرقد مطهر (پوشیده شده در زیر شال ابریشمین) دیده میشود.
این مکان چندین نوبت مرمت و از اواخر دوره قاجار نیز موقوفاتی داشته است. طرح توسعه این بقعه به وسعت ۱۰۰ هکتار تهیه و تاکنون بخش عمده ای از آن اجرا شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *