آرامگاه خواجه اباصلت

مقدمه:
عبداسلام بن صالح بن سلیمان مشهور به خواجه اباصلت در سال ۱۶۰ هجری قمره و در مدینه منور دیده به جهان گشود. از آنجاییکه جد اعلای او از هرات خراسان و در زمان فتوحات اسیر گذشته و در حجاز بعنوان غلام فروخته شده به همین دلیل وی را اباصلت هروی نامیده اند.
خواجه اباصلت در روزگار مامون به عزم جنگ به مرو آمد و چون در مجلس خلیفه وارد و کلامش شنیده شد مورد توجه و در زمره خواص قرار گرفت. او همچنین از یاران برجسته امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و از جمله محدثین شیعه، محب اهل بیت، اهل علم و فردی مردم دوست بوده است.
اباصلت در نیشابور در خدمت امام رضا (ع) حاضر بوده و در سرخس نیز به دیدار ایشان شتافته است. در هنگام ورود امام رضا (ع) به نیشابور نیز حدیث معروف سلسله الذهب را به نقل از ایشان نگاشته است.
این عالم محدث برجسته و مولف کتاب وفاه الرضا در دوران حیات پر خیرش شاگردان زیادی را تربیت و از سرچشمه علم حدیث سیراب نموده است.
خواجه اباصلت هروی در آخر شوال سال ۲۳۶ هجری قمری و ۳۳ سال پس از درگذشت امام خود در خراسان دیده از جهان فروبست.

موقعیت و مشخصات آرامگاه:
آرامگاه این عالم بزرگ در جنوب شرق مشهد و در فاصله ۱۰ کیلومتری جاده فریمان – مشهد واقع است. بنای پیشین آرامگاه بقعه ای نیمه مخروبه بوده و به همت کربلایی محمد علی درویش از عرفای سده هشتم هجری بصورت یک بنای چهار ضلعی و با گنبدی بر فراز آن تجدید بنا شد. در حدود سالهای ۱۳۱۰ و ۱۳۵۲ شمسی مرمت ها و محلحقاتی بر آن صورت گرفت. در حال حاضر بنای آرامگاه با زیر بنای حدود ۹۲۰ متر مربع با شیوه جدید بازسازی و ضریح آن نیز بصورت هشت ضلعی ساخته شده است.
پیرامون این بقعه نیز تسهیلاتی رفاهی شامل رستوران، چایخانه، واحدهای اداری تجاری، پارکینگ و سرویسهای بهداشتی برای مسافران فراهم شده است.

فاصله از هتل تا آرامگاه:
فاصله زمانی بین هتل و آرامگاه شیخ حر عاملی حدود ۰۰۰ دقیقه و فاصله مکانی ….. متر میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *