نمای بیرونی موزه مرکزی آستان قدس رضوی

موزه های آستان قدس

موزه های آستان قدس:

شامل ۴ بخش متفاوت شامل موزه مرکزی، موزه فرش، موزه قران و موزه حمام مهدی قلی بیک می باشد.

موزه مرکزی شامل:

۱- گنجینه حرم رضوی:

آثار در معرض نمایش در این موزه شامل آثار تاریخی متعلق و مربوط به حرم مطهر بوده که طی ۱۰ قرن در آن نصب بوده و یا مستقیماً وقف گردیده است. مهمترین آثار موجود عبارتند از:
ضریح فولادی جوهر دار مربوط به دوره صفوی، ضریح طلا و نقره مربوط به دوران پهلوی، کتیبه های طلای مشبک وقفی شاه طهماسب صفوی، کتیبه های طلای قلمزنی شاه عباس صفوی، کتیبه های سنگی تاریخی، در های چوبی منبت و معرق کاری شده، تجهیزات روشنایی از دوره سلجوقیان تا عصر حاضر، قفل های مربوط به در های حرم، آیینه ها، محراب ها و کاشیها بکار رفته در قسمت های مختلف حرم.

۲- تمبر و اسکناس:

گنجینه تمبر و اسکناس در سال ۱۳۶۹ خورشیدی افتتاح و هم اکنون غنی ترین گنجینه تمبر و اسکناس در کشور محسوب می شود. در این گنجینه حدود ۳۰۰۰ قطعه تمبر و اقلام پستی مربوط به ایران و سایر کشورهای خارجی و همچنین حدود ۵۰۰ قطعه اسکناس مربوط به کشورهای مختلف در معرض دید علاقمندان می باشد.

۳- نجوم و ساعت:

این گنجینه نیز در سال ۱۳۷۸ افتتاح و آثار در معرض نمایش در آن نیز عمدتاً توسط سید جلال الدین تهرانی اهداء گردیده است. تجیزات موجود شامل اسطرلاب های تخت، حلقوی، کره ای، تلسکوپ های انعکاسی و شکستی، انواع کره های جغرافیایی و آسمانی و سایر ابزارهای اندازه گیری، ساعت های مختلف می باشد.

۴- سلاح های سرد و گرم:

در این بخش نیز تجهیزات رزمی نظیر زره فولادی، سپر، شمشیرهای جواهر نشان، تپانچه و سایر ادوات نظامی کهن در معرض دید می باشد.

۵- ظروف:

گنجینه ظروف نیز در سال ۱۳۷۸ افتتاح و در آن منتخبی از ظروف سفالی، سلادن، انواع ظروف چینی قدیمی موجود می باشد.

۶- هنرهای تجسمی:

این گنجینه بینظیر نیز در سال ۱۳۷۸ و با منتخبی از آثار هنرمندان ایرانی و خارجی در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است. مهمترین آثار ایرانی موجود شامل تابلوهای استاد کمال الملک و معراج مربوط به دوره زندیه می باشد.

۷- صدف و حلزون های دریایی:

یکی از بخش های دیدنی و مورد توجه علاقمندان، گنجینه منحصر به فرد صدف و حلزونهای دریایی است که توسط محمد سعید فؤاد وهبه، اهل کشور سوریه از سواحل آسیا و اروپا جمع آوری و به آستان قدس اهداء و متعاقبا صدف ها و موجودات دریایی از ایران نیز به آن افزوده شده است.

۸- سکه و مدال:

این گنجینه در سال ۱۳۹۲ با نمایش منتخبی از مدال های قهرمانان رشته های علمی و ورزشی کشور افتتاح و در معرض دید قرار گرفته است.

 

ساختمان موزه فرش:

بمنظور ارائه گنجینه ارزشمند فرش های اهدایی و یا تامینی آستان قدس، ساختمان جدیدی در ۳ طبقه و در سال ۱۳۹۰ به بهره برداری رسید.
در طبقه منهای یک: قالی های دوره صفوی و قالی های بزرگ نمایش داده می شود.
در طبقه همکف: قالی های بافت مناطق مرکزی و شرقی کشور و قالی های پرده ای ارائه شده است.
در طبقه اول: قالی های بافت مناطق غرب و شمال غرب کشور، قالیچه های بافت ایلات و عشایر در معرض نمایش قرار گرفته است.

 

ساختمان موزه قران و نفائس:

نخستین موزه قران جهان توسط آستان قدس در سال ۱۳۶۴ و در ساختمانی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع گشایش یافت. این گنجینه شامل بخش های ذیل الذکر بوده و از نظر تعداد، بزرگترین مجموعه نسخ خطی را در اختیار دارد.

 

موزه های کتب خطی آستان قدس رضوی
موزه های کتب خطی آستان قدس رضوی

۱- قران های خطی از قرن ۳ تا ۱۳ هجری قمری
۲- مجموعه مرقعات (خوشنویسی، نقاشی) از دوران صفویه تا عصر حاضر
۳- مجموعه هایی با جلد لاکی روغنی، نقاشیهای تذهیب و خوشنوسیس هنرمندان
۴- نسخ قران منسوب به دست خط ائمه اطهار بر روی پوست
۵- نسخ قرانی تاریخی به دست خط اساتید بزرگ
۶- آثار اهدائی آیت الله خامنه ای شامل ۲۰۰۰ شیء و حدود ۷۰۰۰ نسخه کتاب های خطی
۷- آثار اهدائی استاد فرشچیان شامل ۱۵ تابلوی نقاشی نفیس بعلاوه تابلو مینیاتور خمسه آل طیبه مربوط به اجداد آن استاد.
۸- ابزار کتابت و مرقعات

 

موزه حمام مهدی قلی بیک

این بنا شامل بخش های سربینه، میان در، گرمخانه، خزینه، استخر آب سرد، آتش خانه به مساحت ۱۸۷۵ متر مربع بعنوان یکی از بزرگترین حمام های عمومی کشور در سال ۹۹۷ خورشیدی توسط مهدی قلی بیک (میر آخور شاه عباس) جهت تطهیر و استحمام زوار حرم مطهر رضوی وقف و تا سال ۱۳۶۸ مورد استفاده عموم مردم بوده است. بنای مذکور پس از سال ۱۳۶۸ متروکه گردید لیکن به جهت اهمیت تاریخی و فرهنگی آن در سال ۱۳۷۶ در فهرست بناهای تاریخی کشور قرار گرفت.
زیباترین بخش این حمام سربینه (رخت کن) آن است که با ۸ ستون سنگی، گنبدی بر فراز ستون ها و ۳ غرفه برای پوشیدن و قرار دادن لباسهای مردم عادی و ۱ شاه نشین برای اشراف با کاشیهای رنگی و نقاشی های زیبا تزئین شده است.
این اثر ارزشمند تاریخی در سال ۱۳۸۵ بعنوان موزه مردم شناسی تجهیز و در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.
آثار در معرض نمایش شامل: پوشاک سنتی اقوام مختلف، منسوجات حمام، لواز حمام، لوازم آرایش، ظروف فلزی و تابلوهای نقاشی به سبک قهوه خانه ای می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *