محله چهار باغ مشهد

محله چهار باغ تا اوایل سال ۱۳۲۰ خورشیدی یکی از محله های خوش آب و هوای شهر مشهد و محل استقرار حاکم شرع و متمولین شهر بوده است.
منازل اعیان عموماً بصورت باغ هایی بزرگ شامل اندرونی، اتاق های بزرگ (تنبی)، حوض، حوضخانه، درشکه خانه و اصطبل بوده است. علت نام گذاری این محله به چهار باغ نیز درختکاری ۴ ردیفه در بالا خیابان و خانه باغ های وسیع ثروتمندان شهر بوده است.
از نظر موقعیت جفرافیایی این محله از غرب به سمت خیابان آزادی، از شرق به سمت بازار مرکزی، از شمال به بالا خیابان، از شرق به سمت بازار سنگ تراشان و از جنوب به مسجد ۷۲ تن منتهی می شود.
با گسترش و توسعه شهر و انتقال متمولین به سمت نقاط جدید منجمله ارگ، عدلیه، چهار طبقه، جنت، جم این منطقه از شهر رونق و جایگاه گذشته خود را از دست می دهد.

مهمترین بخش ها و ابنیه بجا مانده در این محله عبارتند از:
۱- باغ تولیه (باغ آستان قدس) که در هنگام احداث خیابان آزادی به ۲ بخش تقسیم شده است. بخش غربی شامل ساختمان اداری دارالتولیه و بخش شرقی نیز محل انبار کارپردازی و دفتر شرکت فلاحتی آستان قدس می باشد.
۲- باغ منزل بزرگ نصیر اف (نصیر زاده) که متصل به باغ آستانه است.
۳- کنسولگری سابق انگلستان که در سال ۱۳۵۰ توسط حضرت آیت الله خویی خریداری و هم اکنون بصورت مسجد و حوزه علیمه اداره می شود.
۴- باغ منزل حاج آقا خان هراتی که بعدها توسط فرزندان آن مرحوم تبدیل به بیمارستان شاهین فر شده است.
۵- ساختمان کنسولگری آمریکا با قدمت ۲۰۰ سال که در سال ۱۳۲۲ توسط حاج آقا کوزه کنانی خریداری و بعدها پس از فوت ایشان به هیات های مذهبی خمینی شهر فروخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *