قدمگاه رضوی

مقدمه:
قدمگاه نخستین منزل بعد از نیشابور در جاده معروف ابریشم بوده که در قرون و سده های پیشین به سبب فراوانی مسافران و زائران و بازرگانان، بناهای عام المنفعه و حکومتی از جمله رباط، چارپا خانه و حمام در این مکان وجود داشته است. اهمیت و اعتبار بنای مشهور به قدمگاه به سبب حضور مبارک امام رضا (ع) در جریان هجرت تاریخی سیاسی ایشان از مدینه به مرو و بزرگترین یادگار سفر آن امام همام به نیشابور بوده است.
در این محل چشمه آبی وجود دارد که بنا بر روایات مذهبی به اراده حضرت رضا (ع) از زمین جوشیده و آب آن بسیار گوارا است. همچنین سنگ سیاهی با عرض تقریباً ۵۳ سانتی متر بر دیوار نصب شده که جای فرو رفتگی دو پا در آن به چشم می خورد.
مردم عامی عقیده دارند که امام رضا (ع) بر این سنگ ایستاده و جای پا متعلق به ایشان است، اما حقیقت آن است که دوستداران آن حضرت این نقش را به یادگار عبورشان از این محل، بر سنگ کنده اند.
اهمیت تاریخی مذهبی این محل بسیار فراتر از وجود چشمه و سنگ یاد شده می باشد. امام هشتم در مسیر سفر از مدینه به مرو در نیشابور که از آبادترین و پر جمعیت ترین شهرهای خراسان بوده توقف کرده و مورد استقبال گروه زیادی از شیعیان و مشتاقان اهل بیت قرار گرفته او در این محل یکی از معروف ترین احادیث شیعه را به مردم باز گفتند در حالی که عده زیادی از کاتبان مشغول نوشتن آن حدیث بودند. مضمون حدیث که امام سلسه وار از پدران خود شنیده بودند چنین است ” رسول خدا فرمود: جبرئیل برایم گفت که از خداوند تبارک و تعالی شنیدم که اعتقاد به توحید باعث نجات از آتش جهنم است” و امام رضا خود را شرط این نجات معرفی کرده اند. به گفته عالمان شیعه، منظور امام رضا (ع) اعتقاد به امامت است.

موقعیت و مشخصات آرامگاه:
شکل اصلی باغ کنونی به دستور شاه عباس اول صفوی در سال ۰۲۰ هجری قمری احداث و در دوره های بعدی و در زمان شاه سلیان صفوی و ناصر الدین شاه قاجار مرمت هایی صورت پذیرفته است.
بنای اصلی با طرحی چهار ایوانی و گنبد بلندی بر آن دارای تزئینات و کاشیکاری در زمینی به مساحت ۱ هکتار و به صورت مربعی با ابعاد ۱۰۰ در ۱۰۰ متر با دو ساختمان قدیمی در مرکز مجموعه قرار گرفته است. این بنا در آذر ماه سال ۱۳۱۴به شماره ۲۳۶ در زمره آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *