گنبد سبز

مقدمه:

شیخ مومن شاه قاسم سبزواری معروف به محمد مومن مشهدی در آغاز قرن ۱۱ هجری قمری و در خانواده ای وارسته و با تقوی دیده به جهان گشود. او از کودکی و با اشتیاق فراوان به کسب دانش پرداخت. پس از طی دوره مقدماتی از محضر علمای نامی خراسان نظیر آخوند ملا حسین یزدی و سایر علمای عصر خود متون عالی را آموخت.
در عهد صفوی حوزه علمیه اصفهان از رونق خاصی برخوردار بود از اینرو شیخ برای تکمیل تحصیلات راهی اصفهان شد و در رشته ریاضیات مشغول به تحصیل گردید. از آنجاییکه پدر ایشان چندان موافق به تحصیل ایشان در ریاضیات نبود آن بزرگوار به احترام پدر درس ریاضیات را رها و به دروس دینی فقه و کلام پرداخت و پس از بازگشت به مشهد به تحقیق و پژوهش فقه و کلام و روایات مشغول گردید.
در دوران کهولت سن به نگارش تفسیر قران مجید پرداخت. این تفسیر با نام مقتبس الانوار من ائمه الاطهار با سوره حمد آغاز و تا آیه ۲۴ سوره انفال (تقریباً ۹ جزء قران) به تحریر درآورد و در این هنگام دار فانی را وداع گفت.

موقعیت و مشخصات آرامگاه:
این بنا در چند صد متری حرم مطهر و در خیابان آخوند خراسانی در وسط میدانی به همین نام واقع شده است. بنای آرامگاه بصورت گنبدی و پوشیده از کاشیهای فیروزه ای متمایل به سبز است که در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی کاشی کاری و مرمت گردیده است پلان این گنبد ۸ ضلعی و دارای ۴ ایوان است. فضای داخلی گنبد شامل ۴ قسمت شاه نشین بوده که هر کدام از آنها به درگاه هایی منتهی میشود.

فاصله از هتل تا آرامگاه:
فاصله زمانی بین هتل و گنبد سبز حدود ۰۰۰ دقیقه و فاصله مکانی ….. متر میباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *