آرامگاه خواجه ربیع

مقدمه:

ربیع بن خثیم معروف به خواجه ربیع از جمله زاهدین و تابعین و صحابه پیامبر اکرم (ص) از طایفه بنی اسد بود که در کوفه می زیست. او از یاران و سرداران حضرت علی (ع) نیز بوده است. در سالهای پایانی خلافت امام علی (ع) و بروز اختلاف میان آن حضرت و معاویه و با توجه به اراداتش به حضرت علی و همچنین خویشاوندی با معاویه، به قصد دوری از نزاع طرفین، عراق را به مقصد خراسان ترک کرده است. در سالهای پایانی عمر ساکن شهر نوغان (مرکز ولایت توس در آن زمان) شده و نهایتاً در سال ۶۳ هجری قمری و به عبارتی در سال ۶۱ درگذشته و در یک فرسنگی شمال نوغان دفن گردیده است.
مشهور است که امام هشتم شیعیان حضرت علی ابن موسی الرضا هنگام سفر به خراسان در سالهای ۲۰۰ تا ۲۰۳ هجری قمری مرقد خواجه را زیارت کرده است.
در اوایل سده یازده قمری به توصیه شیخ بهایی و دستور شاه عباس صفوی و با سرپرستی یکی از سادات رضوی مشهد به نام میرزا افلغ، مقبره ای باشکوه برای آن خواجه احداث میگردد. آرامگاه خواجه ربیع کی از بناهای متبرک و دیدنی است که همواره مورد توجه و مراجعه اهالی، مسافران و زائران مشهد مقدس می باشد.

موقعیت و مشخصات آرامگاه:
طرح کلی بنای مجموعه یک بیست ضلعی (مربعی با چهار شاه نشین در چهار جانب) به مساحت ۶۶۰ متر مربع که شامل بقعه ای است هشت ضلعی با چهار ایوان بزرگ و در دو طبقه که بر فراز آن گنبدی دو پوسته و فیروزه ای رنگ به ارتفاع ۱۸ متر به شکل چلیپای شکسته قرار گرفته است. همچنین چها ایوان پشت بسته ی کوچکتر تزئینی در چهار گوشه بنا واقع شده است. در دو طرف ایوانهای اصلی، اتاقهای مربع شکلی احداث و در گوشه های شمال غربی و جنوب شرقی راه پله هایی برای رفتن به بام این بنا تعبیه شده است.
کاشی کاریهای الوان در نمای خارجی، نقاشی های طلایی رنگ بر رویه دیواره داخلی و نیز دو کتبیه ی زیبای ثلث با زمینه لاجوردی به کتابت علیرضا عباسی با نام شاه عباس آغاز و به آیه ۶۲ سوره مبارکه یونس و همچنین بخش هایی از خطبه ۱۸۴ نهج البلاغه ختم گردیده است بر اساس نوشته های روی کاشیها زمان نصب این کتیبه ها در سالهای ۱۰۲۶ و ۱۰۳۱ هجری قمری بوده است.
این مقبره در تاریخ ۱۵ دیماه سال ۱۳۱۰ به شماره ۱۴۲ بعنوان یک از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

فاصله از هتل تا آرامگاه:
فاصله زمانی بین هتل و آرامگاه شیخ حر عاملی حدود ۰۰۰ دقیقه و فاصله مکانی ….. متر میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *