خانه تاریخی ملک

خانه تاریخی ملک متعلق به حاج حسین آقا ملک متولد سال ۱۲۵۰ خورشیدی در تهران (در خانواده ای با اصالت تبریزی و مجتهد) می باشد.
پدرش حاج محمد کاظم ملک التجار نیز فرزند آقا محمد مهدی تبریزی و از دوستان و نزدیکان میرزا تقی خان امیر انظام (امیر کبیر) بود.
حاج حسین ملک، ثروت مورثی را در مشهد گردآوری نموده و منشاء موقوفاتی عظیمی گردید که در آستان قدس اداره ای نیز به همین منظور برای مدیریت موقوفات او دایر شده است. از جمله موقوفات این بزرگ زاده می توان به کتابخانه و موزه ای عظیم در تهران، اختصاص ۲ میلیون متر مربع زمین برای ساخت خانه فرهنگیان، پارک های عمومی در مشهد، بیمارستان سجادیه در تربت جام، بیمارستان رضوی در چناران، اشاره نمود.
خانه تاریخی ملک واقع در مشهد، خیابان امام خمینی، سه راه دارایی در زمینی به مساحت ۱۶۵۹ متر مربع و زیر بنای ۶۰۰ متر مربع بر اساس معماری تلفیقی سنتی و اروپایی ساخته شده است. نمای بیرونی بر اساس معماری ایرانی و پلانهای مربوطه بر اساس معماری اروپایی ساخته شده است. ساختمان بنا دارای ۲ طبقه بوده و هم اکنون در این محل کارگاه های آموزش فرش بافی، گلیم بافی، کارگاه سفال، سوزن دوزی، معرق، منبت، مینیاتور، تزهیب و سایر هنرهای اصیل ایرانی مشغول به فعالیت هستند.
این بنا در ۱۸ شهریور ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۱۵ در زمره آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *