نمای حیاط داخل مدرسه پریزاد

مدرسه پریزاد

دوران حکومت تیموریان بعنوان عصر ظهور و رونق مجدد هنر و ادب ایران شناخته می شود. در این دوره هنرمندان و ادبا جایگاه ویژه ای نزد حاکمان داشته و در سایه این توجه، آبادانی و توسعه شگرفی ایجاد شده است. مدرسه پریزاد یکی از جاذبه های فرهنگی به جای مانده از قرن ۸ هجری قمری است که توسط پریزاد یکی از نوادگان خواجه ربیع و ندیمه مخصوص گوهر شاد ساخته شده است.

در این مقاله تیم گردشگری هتل رضویه مشهد یکی دیگر از جاذبه های تاریخی و فرهنگی مشهد را بصورت خلاصه ارائه می نماید. درصورت تمایل میهمانان گرامی به بازدید از این بنا در مدت اقامت و رزرو هتل در مشهد، همکاران ما در بخش گردشگری آماده راهنمایی خواهند بود.

مدرسه پریزاد:

این مدرسه در سال ۸۲۳ از محل مازاد مصالح مسجد گوهرشاد ساخته و وقف گردیده است. تولیت این موقوفه با همسر پریزاد خانم بوده است. به منظور رونق و آبادانی این موقوفه نیز، موقوفات دیگری به آن اضافه شده تا از محل منافع استحصالی، هزینه معاش و اسکان طلاب مدرسه تامین گردد.

این مدرسه در مجاورت مسجد گوهرشاد همانند سایر مدارس دوره تیموری بصورت ۴ ایوانی ساخته شده است. در دو طرف ایوان ها ۲۷ حجره در ۲ طبقه و همچنین ۴ راه پله در ۴ کنج صحن وجود دارد.

نمای داخلی مدرسه پریزاد
نمای داخلی مدرسه پریزاد

ایوان جنوبی دارای تزئینات آجر و کاشی و در انتهای آن محراب کوچک و بدون تزئینی وجود دارد.

ایوان شمالی عاری از تزئین و ایوان شرقی این بنا دارای گنبد خانه ایست که به گنبد دیگری راه یافته و حاوی عالیترین تزئینات در بدنه و طاق منقش به گل و برگ در درون طرح های شبدری و در میان قاب بندی سراسر آجری با رنگهای آبی تیره روشن، سبز تیره، بنفش، کهربایی و سفید می باشد.

ایوان غربی در مقایسه با ایوان های دیگر بسیار کم عمق تر و دیوار انتهایی آن دارای تزئینات آجرو کاشی با طرح های شبدری همراه با نقوش گل و برگ می باشد.

هم اکنون این مدرسه به عنوان محل پاسخ گویی به سوالات دینی و اطلاع رسانی مورد استفاده می باشد.

مدرسه پریزاد
مدرسه پریزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *