شیخ حر عاملی

زندگی نامه شیخ حرعاملی:

شیخ محمد بن حسن بن علی بن محمد بن حسین معروف به شیخ حرعاملی در قرن یازدهم هجری در منطقه جبل عامل لبنان دیده به جهان گشود، ایشان نزد استادان شیعه از جمله شیخ حسن ظهیر و شیخ ثانی به علم آموزی پرداخت و بعدها به عراق و خراسان عزیمت کرد. ایشان برای زیارت علی بن موسی الرضا به ایران آمد و مدتی در شهر اصفهان با علامه مجلسی همراهی نموده و سپس به مشهد عزیمت و پس از مدتی شیخ الاسلام خراسان شد.

 

شیخ حرعاملی یکی از یاران امام حسین(ع) بودند که پس از تولد در کشور لبنان به شهر مشهد عزیمت نموده آن جا را مکان مناسبی برای سپری کردن زندگی دید و طی 26 سال حضور در شهر مشهد، مدرس و مولف کتاب های فقهی بود او طی 18 سال با جمع آوری روایات از کتاب های شیعه و منابع دیگر کتاب وسایل الشیعه را نوشت که درباره مباحث فقهی می باشد که بسیار مورد توجه مجتهدان و فقها قرار گرفت.

مقبره شیخ حرعاملی:

شیخ حرعاملی در سن 71 سالگی در شهر مشهد درگذشت و در ایوان یکی از حجره های حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شد، مقبره شیخ حرعاملی در قسمت شمال شرقی صحن انقلاب حرم رضوی قرار دارد قدمت آرامگاه شیخ حرعاملی درحدود 650 سال است. آرامگاه شیخ حرعاملی در سال 1365 هجری شمسی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

 

شیخ حر عاملی
مقبره شیخ حر عاملی

آثار شیخ حرعاملی:

شیخ حرعاملی محدث و فقیه امامیه و مولف کتاب وسایل الشیعه (مجموعه ای از روایات درباره احکام شرعی در تمام مباحث فقه است که طی چندین سال به نگارش در آمده است) بود، او اشعار فراوانی در مدح و ستایش اهل بیت سروده است و دیوانی دارد که شامل بیست هزار بیت شعر است.

از دیگر آثار وی می توان به الجواهر السنیه فی الاحادیث القدسیه (اولین کتاب ایشان که به رشته تحریر در آمده است)، هدایه الامهالی احکام الائمه علیهم السلام (منتخبی از کتاب وسائل الشیعه ) ،رساله فی الرد علی الصوفیه ( شامل هزار حدیث در رد فرقه صوفیه ) و … نام برد .

ضمن تشکر از همراهی شما عزیزان بازدید کننده از سایت هتل رضویه مشهد، در صورت سفر به شهر مشهد مقدس و اقامت در این هتل، با مراجعه به واحد پشتیبانی میهمان، تورهای گردشگری و تفریحی مورد نیاز خود را انتخاب و از ساعتهای سفر خود لذت ببرید.