تخت امام و چشمه امام

مقدمه:
تخت امام و چشمه امام واقع در روستای کوهستانی دهسرخ با قدمت ۲۰۰۰ سال، یکی از روستاهای خوش آب و هوا و دارای جاذبه های خاص گردشگری و مذهبی در فاصله ۴۵ کیلومتری مسیر مشهد به نیشابور قرار گرفته و از آنجاییکه کوه های پیرامونی و خاک این روستا سرخ فام است به روستای دهسرخ معروف می باشد.
بنا بر روایات تاریخی مذهبی به نقل از عبداسلام بن هروی، این روستا پذیرای قدوم مبارک امام هشتم شیعیان در سفر از نیشابور به طوس بوده و آن امام بزرگوار اندک مدتی را در آنجا بمنظور ادای فریضه نماز و استراحت توقف نموده اند. از آنجاییکه رسیدن ایشان مقارن با وقت نماز ظهر بوده از یاران خود برای وضو آب درخواست فرمودند لیکن چون آبی در دسترس نبوده ایشان با دستان مبارک خود زمین را حفر و آب زلالی پدیدار شده است.
چشمه آبی که در هم اکنون در این روستا به چشمه امام معروف است یادگار آن واقعه تلقی و مردم آن را شفابخش و به نام زمزم رضوی می شناسند.
تخت امام نیز قطعه زمینی است خالی به مساحت ۶۰۰ متر مربع با فاصله چند متری از چشمه که دور تا دور آن را درختان نسبتاً کهنسال قرار گرفته و اهالی معتقدند حضرت امام رضا (ع) با یاران خود در آنجا نماز به پا داشته اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *