آرامگاه کلنل محمد تقی خان

آرامگاه کلنل محمد تقی خان پسیان

یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری مشهد، آرامگاه سردار شجاع و وطن پرست ایرانی، کلنل محمد تقی خان پسیان واقع در باغ نادری می باشد.

میهمانان عزیز هتل رضویه می توانند همزمان و یا پس از طی فرایند رزرو هتل در مشهد، اقدام به ثبت نام تورهای داخلی مشهد نموده و اوقات فراغت خود را به بهترین شکل ممکن برنامه ریزی نمایند.

در این راستا تیم گردشگری هتل رضویه مشهد ضمن ارائه تاریخچه مختصر از زندگی آن سرباز نامدار، آمادگی دارد در تمام ساعات روز نسبت به ثبت نام تور بازدید از این آرامگاه اقدام نماید.

این مقاله در ۵ بخش ذیل به سرگذشت کلنل می پردازد:

۱- تاریخچه زندگی:

محمد تقی معروف به کلنل محمد تقی خان پسیان در سال ۱۲۷۰ خورشیدی در ورزقان دیده به جهان گشود.
بعد از قائله ترکمنچای و جدائی شهرهای قفقاز از ایران، جد پدری محمد تقی (رستم بیک) زندگی زیر سلطه بیگانگان را بر نتابیده و به تبریز مهاجرت نمود.

۲- دوره قبل از خدمت در نظام:

محمد تقی تحصیل علوم و زبان های مختلف را در منزل و مدرسه لقمانیه تبریز آموخت. در ۱۵ سالگی به مدرسه نظام تهران راه یافت و پس از طی دوره با درجه ستوان دومی به خدمت ژاندارمری درآمد.

کلنل پسیان
کلنل محمد تقی خان

۳- دوره خدمت در نظام:

در اولین ماموریتش همزمان با آغاز جنگ جهانی اول، بعنوان فرمانده گروهان مسئول امنیت همدان گردید. در همان ابتدا به جهت موفقیت در حمله معروف به مصلی و آزاد سازی همدان از نفوذ روس ها موفق به دریافت مدال طلای نظامی از وزارت جنگ شد. البته این موفقیت دیری نپایید و به سبب برتری کمی و کیفی روس ها ناچار به عقب نشینی شد.

یاران کلنل
گروه فوج نجات تبریز

۴- جدایی از نظام:

عقب نشینی و ناکامی او در برابر روس ها همچنین سقوط دولت موقت موجب کناره گیری او از فرماندهی گردید. در این فرصت او به همراه تعداد دیگری از افراد جهت درمان راهی کشور آلمان شد. در کشور آلمان نیز تحصیلات نظامی را در رسته های هوایی و پیاده نظام ادامه داد.

مجسمه کلنل پسیان ساخته استاد سرابی اقدم
کلنل محمد تقی خان پسیان

۵- بازگشت به نظام:

به دنبال تغییر اوضاع و خاتمه جنگ جهانی اول در سال ۱۲۹۷ خورشیدی به ایران بازگشته و با درجه سرهنگی در دولت مشیر الدوله، به فرماندهی ژاندارمری خراسان منصوب شد. او با هدف ساماندهی ژاندارمری فعالیت خود را شروع اما به سبب کمبود منابع مالی و کارشکنی والی خراسان (قوام السلطنه) با ناکامی رو برو شد.

۶- افول و مرگ:

پس از کودتای سال ۱۲۹۹ رضاشاه و نخست وزیری سید ضیاءالدین طباطبائی، در روز ۱۳ فروردین سال ۱۳۰۰ و بنا به دستور نخست وزیر وقت، قوام السلطنه (والی خراسان) بازداشت و به تهران اعزام گردید. روز بعد کلنل محمد تقی خان پسیان از سوی سید ضیاء بعنوان والی نظامی خراسان منصوب گردید.
متاسفانه حکومت ضیاء بیش از ۳ ماه طول نکشید. قوام السلطنه مجدداً به نخست وزیری رسیده و کشمکش میان کلنل و قوام آغاز شد. قوام به کلنل پیشنهاد داد تا کشور را ترک نماید لیکن او نپذیرفت.

در نهایت نخست وزیر (قوام) به کلیه حاکمان و خوانین منطقه تلگرافی ارسال و کلنل را یاغی خوانده و دستور شورش علیه او صادر نمود.

بدین ترتیب تعدادی از حاکمان قبایل به همراهی سردار معز (والی بجنورد) علیه او بسیج شده و پس از حمله به ژاندارمری قوچان، آن شهر را تصرف نمودند.

کلنل بمنظور دفع فتنه، شبانه به همراه تعدادی از افسران ژاندارمری به قوچان شتافته و در تپه های داوود لی جعفر آباد با آنان روبرو و جنگید. متاسفانه بعلت کمی نفرات و کاهش مهمات تا آخرین فشنگ باقیمانده جنگید و در نهایت کشته شد.

جنازه و سر بریده این شهید دلیر در ۱۵ مهرماه سال ۱۳۰۰ خورشیدی با تجلیل و احترامات نظامی فراوان وارد مشهد و در جوار آرامگاه نادر شاه به خاک سپرده شد.

روحش شاد

در پایان ضمن تشکر از مطالعه این مقاله، مزید امتنان است:
۱- نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
۲- درصورت تمایل به رزرو هتل در مشهد، با مراجعه به سایت هتل رضویه مشهد به نشانی www.hotelrazavieh.com ضمن رزرو هتل بصورت آنلاین، از تخفیفات مربوطه نیز بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *