آرامگاه شیخ طبرسی

مقبره شیخ طبرسی

مقبره شیخ طبرسی:

امین الاسلام ابوعلی فضل بن حسن طبرسی یا شیخ طبرسی (با لقب امین الاسلام) از جمله دانشمند و فقهای شیعه به نام ایرانی است، مقبره او یکی از جاذبه های گردشگری مذهبی بوده و در نزدیکی حرم امام رضا (ع) قرار دارد. فضاهای بیرونی این مقبره در طول زمان دچار تخریب  شده و در طرح توسعه میدان حرم مطهر تنها همان مقبره شیخ باقی مانده است.

این عالم بزرگوار در علوم دینی زمان خود مانند تفسیر، فقه، کلام، سیره و تاریخ ائمه سرآمد بوده و درهمه این موضوعات کتاب هایی نوشته است، به گفته هم عصر او بیهقی (در کتاب تاریخ بیهق) شیخ طبرسی در زبان عربی استاد بوده و کار عمده  او تلخیص و تحریر کتاب های دیگران بوده است، عبارات عربی را به نیکویی و شیوایی و اختصار بیان می کرده و به لطائف ادبی هم علاقه ویژه ای داشته است.

 

مقبره شیخ طبرسی
عکس مقبره شیخ طبرسی

تحصیلات شیخ طبرسی:

فضل بن حسن طبرسی دوران کودکی و تحصیل خود را در جوار بارگاه امام هشتم (ع) گذرانده است و پس از چند سال حضور در مکتب و فراگیری خواندن و نوشتن و قرائت قرآن، خود را به منظور تحصیل علوم سیاسی و شرکت در جلسه بزرگان دین آماده ساخت. درفراگیری علومی چون ادبیات عرب، قرائت قرآن، حدیث، فقه، اصول و کلام فوق العاده تلاش نمود بدان حد که در هر یک از آن رشته ها صاحب نظر گردید. با وجودی که در مدارس آن دوران، علومی چون حساب، جبر و مقابله رایج نبود او به سوی یادگیری آن علوم شتافت و از صاحب نظران آن علوم به شمار می آمد. او بیست و پنج سال از بهترین ایام عمر خود را در شهر سبزوار به تدریس دانشجویان دینی و تالیف و تحقیق گذرانید. شاگردانی که توسط ایشان تعلیم دیدند از ستارگان درخشان آسمان علم و دانش شدند.

 

آثار شیخ طبرسی:

مصنفات و آثار متعددی از او به یادگار مانده است که از فضل و دانش آن عالم کوشا و دانشمند حکایت می کند، گنجینه آثار او به این شرح می باشد:

اسرار الامامه

تاج الموالید

الآداب الدینیه للخزانه المعینیه

جوامع الجامع

عده السفر و عمده الحضر

حقائق الامور

غنیه العابد و منیه الزاهد

 

در پایان ضمن تشکر از مطالعه این مقاله، مزید امتنان است درصورت دسترسی به اطلاعات مفید دیگری در این خصوص، مطالب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

میهمانان عزیز هتل رضویه مشهد درصورت تمایل به بازدید از مقبره این عالم فرزانه میتوانند همزمان و یا پس از طی فرایند رزرو هتل در مشهد، راهنمای دسترسی به این مکان و یا سایر اماکن تفریحی مذهبی را از واحد پشتیبانی میهمان دریافت فرمایند.

با آرزوی اقامتی خوش برای شما و همراهان

هتل رضویه مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *